Five Easy Ways to Spend Less on Groceries

Since wifehood comes with certain roles to fulfill, such as shopping for groceries, it left me wondering…

We try to be very organized and we budget for every little expense. So I only have “x” amount to spend on groceries, but how can I spend even less and still get the same value? In this post, I’ll share 5 easy tips and tricks to do just that.

1. Pay Attention to Price Per Unit

If you buy more, you sometimes pay less. Don’t be fooled by the price per item on the price tag. Put on your spectacles and look at the price per unit on the price tag. For example, meat and cheese are usually priced by kilogram. If the price isn’t stated in price per kilogram, then mmm… Someone is trying to cover up an expensive product.

2. Buy Fewer Animal Products

Due to my background in the medical industry, I’m a big fan of the plant-based diet movement. But a balanced lifestyle is much more important than yo-yo diets for your health. All I’m saying is this – try out a meatless Sunday stew once a fortnight. Legumes are much easier to prepare and just as flavoursome. They’re more accessible and easier to store then animal produce.

3. Look for Half-Priced Fresh Produce

The big drawback of fresh food is that they’re not convenient. They spoil easily, and if we don’t use them in time, they go stale. Nobody blames you for struggling to juggle a 40-hour (for some retail pharmacists a 62-hour) work-week along with pots and pans. It isn’t my specialty either. Just buy smarter. If you buy the produce for cheaper in the first place, you get the same value but you lose less. Great examples are the 50% discount that Checkers and Shoprite stores give daily on their fresh produce and ready-made meals.

Food Lover’s Market also has some great bulk deals, but that doesn’t work for us yet as we are only a family of two.

4. Compare Prices

The big retail store takes turns to sell the cheapest instant coffee. Not all of them can run their business at a loss all the time. Take time before you go shopping and compare the prices of staples in your household between Pick n Pay, Checkers, and Woolies. We save about R10-R20 per item this way.

5. Divide your Budget

We set aside a certain amount of money for groceries a month. During the month, I like to chop it up into five parts. The first part (also the largest part) is spent on household items like toilet paper, toothpaste, and coffee at the beginning of each month. The remaining amount is split into 4 equal parts, one for each of the 4 weeks in a month. This way you don’t spend your food budget all at once, but your budget still allows you that flexibility to buy bulky specials.

May you be blessed with less,
Lee-Anne

Leave a Comment